Moje nieustanne poszukiwanie Olimpijskiego szlaku
czwartek, 07 sierpnia 2008

 

Flaga na maszt

 

Prezent od Polaków dla Chińskich oficjeli. 

Dzisiaj właśnie odbyło się uroczyste wciągnięcie polskiej flagi. Było niesamowicie gorąco, i chodzi mi nie tylko o atmosferę. Dzień duszny, głownie duża wilgotność, bo smog słońca nie przepuszczał. Fajnie, że tak wielu z nas znalazło czas, aby wspólnie udać się na tą uroczystość. Bo nasz hymn odśpiewaliśmy najgłośniej z wszystkich krajów, które dzisiaj tez były z nami. Po krótkim powitaniu, przekazaniu przez pana Kajetana Broniewskiego suwenirów od naszej ekipy merowi wioski (tak się chyba mówi na szefa Olympic Village) odbyła się częśc Głowna i występy młodych Chińczyków.
Miło również zobaczyć sportowców w galowych strojach (wiem, że to zawody, i że przecież jesteśmy sportowcami, ale czasem chciało by się gdzieś pójść nie w dresie: ).
A co do moich przygotowań, to dzisiaj również miałem pierwszy całkiem ciężki trening, i prawdę mówiąc w zetknięciu z ekstremalnymi warunkami, które będą też pewnie panować na zawodach, nie było lekko. Ciężko się oddychało, wylewałem litry potu. Ale trening cały wykonany. Cieszę się, aczkolwiek na zawodach będzie niezła selekcja (dobrze, że wszyscy stając na starcie mamy takie same warunki – i chyba szanse?).
Jutro również wielki dzień, bo jedziemy na uroczyste Otwarcie Igrzysk. Zapraszam do oglądania, pozdrawiam z Pekinu i wioski olimpijskiej. Kuba

środa, 06 sierpnia 2008

Wydarzeniem dzisiejszego dnia było ślubowanie olimpijskie, które odbywały osoby, które jeszcze nie przysięgały czynić jak największych starań dla Polski i sportu polskiego. Po otrzymaniu „piątego kółka olimpijskiego” oraz odczytaniu treści ślubowania przez Piotra Gruszkę wszyscy jednogłośnie powtórzyli zaklęcie: „Przysięgam”. A ślubowali dzisiaj siatkarze, szermierze i tenisiści (oczywiście kobiety i mężczyźni w tychże dyscyplinach).
Dzień kolejny wyglądał jak wiele tutaj, przed startem pełna koncentracja, dni startu dla każdego zbliżają się wielkimi krokami (dla gier zespołowych nawet wielkimi), a już pojutrze uroczyste Otwarcie Igrzysk XXIX Olimpiady. My raniutko znowu trening na stadionie treningowym, i wypoczynek (świetną komedię dzisiaj oglądałem). A jutro kolejny ważny dzień, bo trening będzie mocny…

 

Ślubowanie
Wspólne zdjęcie po zakończeniu uroczystości. 

 

wtorek, 05 sierpnia 2008

Kolejny dzień minął mi znowu szybko niezmiernie. Myślałem, że nie będę miał o czym pisać na mym blogu, a tu naprawdę wiele się dzieje, a czy coś ciekawego to oceńcie sami.
Dziś pobudka wcześniej, już kilka minut po godzinie siódmej byliśmy na nogach (choć tenisiści za ścianą wstali chyba wcześniej:). Po śniadaniu udaliśmy się na stadion treningowy. Doświadczenie ciekawe, bo stadion wielki, tętnił życiem, tylko dostać się nie tak łatwo, bo najpierw na nasz wioskowy dworzec trzeba się dostać, znaleźć dobry autobus i z pół godziny przedzierać się w nim przez korki. Z opowieści słyszałem, że pomimo ograniczenia liczby samochodów do jazdy parzyste/nieparzyste, Chińczycy i tak odebrali ze 3 milionom dowody rejestracyjne, bo dużo z mieszkańców chińskiej stolicy kupiło ze 2-3 samochody, by mieć oba numery:).
Na treningu pilnowało na kilkunastu żołnierzy (tak co 100 metrów na trasie treningowej, plus jeszcze za płotem chyba policjanci patrolowali okolice).

 

Na treningu
Przed treningiem. W tle stadion treningowy.

 


Po treningu masaż, o 14 poszedłem na mszę za ŚP. Wojciecha Zielińskiego (w Polsce dziś pogrzeb, więc i my chcieliśmy go wspomnieć). Z opowieści wiem, że był „człowiekiem instytucją”, jeśli tak można nazwać kogoś wyjątkowego. Ja także param się czasem dziennikarstwem, zwłaszcza sportowym, a relacje pana Wojciecha z Montrealu, gdzie przypomnę Polacy zdobyli 26 medali!!!, w tym we wszystkich grach zespołowych, w których startowaliśmy (było złoto, srebro i brąz) są wg. mnie „kultowe”. Szkoda, że tak niewielu z nas pamięta o takich ludziach…
Następnie obiadek, udałem się na drzemkę (zrezygnowałem już z wyprawy na bazar, boć odpoczynek przed zawodami najważniejszy!). A późnij się udałem na strefę międzynarodową, odebrałem koszulkę za wspieranie recyklingu, zrobiłem małe zakupy, kolacyjka, i już dzień zleciał.

 

Autor

Autor Bloga w Centrum Międzynarodowym


Doleciały kolejne grupy, pływacy, siatkarze, łucznicy i inni, których nie pamiętam, choć pewno widziałem po drodze do siebie. Dziś dużo mniejszy smog, to cieszy, i trochę chmurek na niebie, więc słonko było choć trochę ograniczone. A ja kończę, już naprawdę późno, musze wcześniej chodzić spać. Do jutra!

 

wioska nocą

 

Wioska Olimpijska kładzie się spać.

poniedziałek, 04 sierpnia 2008

Dzień drugi upłynął nam pod znakiem smogu, bo to chyba on rzucił mi się najbardziej w oczy. A raczej zasłonił przed mym wzrokiem wiele z otaczającego mnie świata…

 

Smog

 

Smog w wiosce olimpijskiej...

Wrócę może do pierwszej nocy, bo jak to po przestawieniu czasu, nie mogła być spokojna. Mimo melatoninki, 3 razy się przebudziłem: raz rozdzwonił się telefon (nieprofesjonalnie go zapomniałem wyłączyć), drugi raz złapał mnie skurcz (bardzo niesportowo się zachowałem wypijając wczoraj te dwie kole) i raz jeszcze.
Rano śniadanie, okazało się, że stołówka koło nas jest czynna od 10, więc musieliśmy targać aż do tej dużej, więc na trening o 9 trochę się spóźniliśmy z Rafałem.
Trening już cięższy, bo i kilometrów więcej, i samopoczucie jakoś gorsze (trochę ten smog popsuł nasze humory:/). Wioska również tętni życiem, cały czas Chńczycy coś jeszcze poprawiają, coś szykują. Choć na moje oko to już się wydaje gotowe.

Po treningu pojechaliśmy na krótką wycieczkę na plac , gdzie ponoć non stop jest z 1000 tajniaków. Porobiliśmy trochę fotek, i wracaliśmy. Jako, że z powrotem jechaliśmy metrem i autobusem (linia metra 1 a później 5, bus nr 7), więc jest szansa wrócić samemu jak bym się zgubił.
Z opowieści innych słyszę, że miasto całkiem odnowione, nowe drogi, pełno kwiatów, zieleni, i wiele strachu w oczach przeciętnych pekińczyków.

 

Na placu

 

Na placu Tian'anmen.Wieczorem mieliśmy spotkanie organizacyjne w nasza Olimpijską Misją, brakło tylko piłkarzy ręcznych, którzy akurat wieczorem mieli kontrolę antydopingową (czyli w tym czasie pewno sikali: ). No i ekipa powoli nam się kompletuje, jest już pan Radwański z córką: ), jutro przylatują siatkarze. W środę ma odbyć się tutaj ślubowanie, m.in. dla nich, i tych, którzy jeszcze nie przysięgali czynić wszystko, co trzeba dla dobra polskiego sportu. Myślę, że i ja tam się pojawię, z ciekawości :D

 

Maskotki

 

Maskotki się przebiły przez smog...
niedziela, 03 sierpnia 2008
Nareszcie nadeszła ta chwila, że mam kilka minut, aby coś napisać. Ciężko się jeszcze przestawić na czas pekiński, u mnie już się ściemnia, a w Polsce pewno pełnia dnia. Podróż minęła mi dość szybko, nasz klubowy kolega Marcin Nowak (pobiegnie w sztafecie 4x100) ma dzisiaj urodziny, więc cały samolot zjednoczył się w zaśpiewaniu mu uroczystego "Sto-lat". Cała podróż była bardzo uroczysta, cieszę się, że już mogę na spokojnie zająć się ostatnimi szlifami formy. Byłem na krótkim treningu, upałów strasznych nie było (choć o 17 już powoli dzień szarzał, więc nie wiadomo). Zakwaszenie krwi tylko 1.5mmol, więc bardzo dobre. Zobaczymy jak będzie dalej.

Są z nami siatkarki, wracając pół godziny temu z treningu mijałem piłkarzy ręcznych. Wszyscy się tu wspieramy, atmosfera bardzo dobra. Dziękuję także naszym opiekunom z PKOl za wszelką pomoc, bo łatwo się tu zagubić w gąszczu dziwnych sytuacji:). Napiszę coś jeszcze wieczorem, i dodam jakieś zdjęcia, teraz pędzę na kolację - muszę pilnować godzin, aby mój zegar biologiczny przestawił się do chińskich warunków. Więc tymczasem…

 

Tak więc jestem, ciężko trochę się tu połączyć z globalną siecią www (a może to gospodarze rozłączają od czasu do czasu?). Nie będę rozpisywał się nad szczegółami spraw mnie nurtujących, na to przyjdzie czas jeszcze, obecnie cel tylko jeden i fajnie skupić się tylko na sporcie i porzucić niepotrzebne myśli...
Mimo, że w Polsce dopiero popołudnie, u mnie już ciemno całkiem i muszę rozkazać mojemu organizmowi, aby w sen się wybrał... Wrzucam kilka obiecanych fotek:

To tutaj będę rozpoczynał i kończył mój wyścig 16 sierpnia:

gniazdo ptasie

Ostatnie chwile przed odlotem. Poznajecie kogoś?

Przed odlotem

... i na koniec widoczek po drodze z autokaru.

 

Widoczek po drodze

 

13:08, yellon , Felietony
Link
sobota, 02 sierpnia 2008

Już nie ostatnie godziny, ale chyba minuty przed wyprawą do Chińczyków przed nami. Po śniadaniu udaliśmy się na luźny trening, czas na dopakowanie ostatnich rzeczy, a następnie autokarami dojedziemy na lotnisko. Coś niełatwo było zasnąć ostatniej nocy, mam nadzieję, że odeśpię w samolocie - w końcu długi lot przed nami, i jeszcze zmiana stref czasowych (a przy okazji klimatu). Plus dodatkowy mamy problem, bo trener nie ma miejsca w wiosce przez jakieś błędy organizacyjne, ale może jakoś się odkręci ten bałagan. Bądźmy dobrej myśli. Narazie już czas na mnie, bo jeszcze kilka chwil pozostało, abym nie zapomniał czegoś.

 

 

w tle

 

Na ślubowaniu. Jestem drugi od prawej:) zdjęcie: pkol.pl

piątek, 01 sierpnia 2008

Ostatnie godziny

Ostatnie godziny na polskiej ziemi zostały mi przed odlotem do stolicy Chin. Godziny niezwykle obfitujące w wydarzenia, gdyż pozałatwiać trzeba trochę, zachowując jednocześnie psychiczny spokój. Przyjechaliśmy dziś z obozu w Spale, zostawiliśmy rzeczy, szybko zmieniłem ciuszki na olimpijskie garnitury, i od razu na ślubowanie do Centrum Olimpijskiego. W moim przypadku nie obyło się bez niespodzianek. Otóż na windę czekałem jakieś dobre 10 minut, i oczywiście spóźniłem się na autokar, który zawoził olimpijczyków do Centrum. Nie byłem jednak sam, wraz z trenerem Marka Plawgi, Janem Widerą, taksówką hotelową dotarliśmy na miejsce. Podobnie jak z dojazdem do Warszawy, i tym razem większość drogi staliśmy w korkach (z powodu uroczystości związanych z rocznicą obchodów Wybuchu Powstania Warszawskiego, którą czczono o tej samej godzinie, o której my rozpoczynaliśmy naszą uroczystość).
Sam przebieg Ślubowania wzruszający i bardzo miły, odebraliśmy „piąte kółka olimpijskie”, symbolizujące naszą nominację, oraz przysięgaliśmy być godnymi reprezentantami. Później wiele wywiadów, powrót do hotelu H., kolacja i teraz tu siedzę: ) Jutro rano po śniadanku krótki trening, ok. 11 autokary zawiozą nas na lotnisko i polecim już prosto do Pekinu. Jadą z nami władze PKOl, więc powinno być sprawnie i bez przeszkód. Ale niecierpliwię się trochę, bo do startu jeszcze sporo. Oby dotrzymać formę. Jeden z dziennikarzy Polskiego Radia powiedział mi dzisiaj, że przedwczoraj Robert Korzeniowski powiedział, że liczy na pozytywną niespodziankę z mojej strony. Obym go zaskoczył. I innych też! : )

A na koniec oglądaliśmy teledysk, której to piosenki współwykonawczynią jest Monika Pyrek. Chcecie obejrzeć?
(Był jeszcze drugi film, ale nie wiem jak go w youtube wyszukać:P)

22:09, yellon , Felietony
Link
stat4u