Moje nieustanne poszukiwanie Olimpijskiego szlaku
Blog > Komentarze do wpisu

Moje ostatnie artykuły

Co jakiś czas informuję na tymże blogu o artykułach, które co jakiś czas zdarza mi się napisać. Piszę dla portali internetowych, magazynów, do czasopism naukowych, ale i przeróżne okołosportowe teksty na tym blogu, by dzielić się moimi pomysłami, przemyśleniami i wiedzą. Oto kilka moich niedawnych tekstów, opublikowanych zarówno w Internecie, jak i w prasie drukowanej.

Na portalu bieganie.pl regularnie publikuję artykuły, przede wszystkim związane z najnowszymi doniesieniami naukowymi. Oto najnowsze z nich. 

Na początek polecam artykuł „Core stability stopy – dlaczego warto wzmacniać mięśnie głębokie stopy?”. Znajdziecie tam sposoby, by wzmacniać swoje stopy, a ćwiczenia można wykonywać nawet siedząc przed komputerem! Oto mięśnie stopy, które należy wzmacniać: 


 

Jedenaście mięśni głębokich stopy (grafika Tom Dolan. O McKeon P., Hertel J., Bramble D., Davis I. The foot core system: a new paradigm for understanding intrinsic foot muscle function. Br J Sports Med). Cały artykuł tutaj. 

"Ekonomia wysiłku u biegacza" to artykuł na temat jak badać wspomnianą ekonomię a także czy wiedza ta może się nam do czegoś przydać. Więcej pod tym linkiem: bieganie.pl/?show=1&cat=16&id=8507

Jak zbadać ekonomię wysiłku? Więcej w tekście (fot. bieganie.pl)

"Legalny doping – trening w grupie". Czy trening w grupie rzeczywiście pomaga, czy może warto trenować samemu? Okazuje się, że pomaga. Są już na to naukowe dowody.  


Trening w grupie może poprawiać twoje wyniki (fot. bieganie.pl)

"Chora na zanik mięśni i medalistka olimpijska. Co je łączy? Mutacja tego samego genu" Ten artykuł jest jednym z najciekawszych tematów, jakimi się zajmowałem. Interesuje mnie genetyka, pisałem już kiedyś artykuł o genach i ich roli w sporcie dla Magazynu Trenera, ale historia dwóch kobiet, u których mutacja tego samego genu miała wpływ na całe ich życie jest pasjonująca. U jednych z nas geny pozwalają na wielkie sukcesy, u innych stają się przyczyną bardzo poważnych chorób. Ten artykuł szczególnie polecam, a podobne historie będę jeszcze w przyszłości (mam nadzieję) opisywał. 

Historia Jill Viles i Priscilli Lopes-Schliep jest niesamowita. (Fot. notatki Jill Viles, Propublica.org)

 

"Kiedy spalasz najwięcej tłuszczu podczas biegania?" Spalanie tłuszczu to zawsze bardzo gorący temat. Postanowiłem sprawdzić naukowe sposoby na lepsze spalanie tłuszczu. Oto wyniki moich poszukiwań. 

Grafika z artykułu "Kiedy spalasz najwięcej tłuszczu podczas biegania?" (fot. bieganie.pl)

 

"Trening z gumami Miniband i Powerband", gdzie przedstawiam korzyści z treningu funkcjonalnego i przykładowe ćwiczenia z użyciem gum Miniband i Powerband, których sam od grudnia używam. Pisałem o tym zresztą na blogu we wpisie: "Jaki sprzęt zabieram na obóz sportowy?". Polecam oczywiście oba teksty. 

Magazyn Bieganie

W poprzednich numerach Magazynu Bieganie można było znaleźć kilka moich artykułów. W numerze marcowym był to artykuł o Nicku Willisie („Nowozelandczyk w drodze po olimpijskie złoto”, str. 50-55), a także wywiad z trenerem Mirosławem Barszczem w dziale „Okiem trenera”.

Okładka marcowego numeru Biegania

W numerze kwietniowym (dodawanym do pakietu prawie 14 tysięcy uczestników Półmaratonu Warszawskiego) znajdował się mój artykuł o Patricku Farmerze („Z bieguna na biegun”, str. 68-73). Szkoda, że nie zmieścił się również wywiad z Patrickiem, bo była to bardzo wartościowa rozmowa... Oprócz tego w numerze mogliśmy znaleźć moją rozmowę z Louise Burke, szefową dietetyki w Australijskim Instytucie Sportu ("Zastanawiasz się jak trenować – najpierw pomyśl jak jeść!”, str. 50-55). W dziale okiem trenera przepytywałem Andrzeja Korytkowskiego (str. 14-15).

Okładka kwietniowego Biegania

W najnowszym numerze, jubileuszowym znajduje się mój wywiad z Tadeuszem Kępką („Legenda treningu z Meksyku”, str. 60-65), z którym miałem okazję porozmawiać podczas Półmaratonu Warszawskiego. To niezwykle interesujący człowiek, który ma wiele pomysłów na skuteczny trening, o czym świadczą jego wielkie sukcesy.

Okładka majowego "Biegania"

Magazyn Bieganie można nabyć w Empikach i innych salonach prasowych, prenumeratę z dostawą do domu można zamówić tutaj, a wersję elektroniczną (na komputery i laptopy) można kupić tutaj (link). Natomiast numery archiwalne są dostępne tutaj 

Magazyn Trenera


W numerze 43 (marzec-kwiecień 2016) Magazynu Trenera można było znaleźć mój artykuł „Gdzie są kopalnie sportowych talentów” (str. 36-37), gdzie przedstawiam moją opinię na temat książki Rasmusa Ankersena „Kopalnie Talentów”, wydaną przez Wydawnictwo SQN z Krakowa. Prenumeratę tego magazynu można zamawiać pod tym adresem. 

Poniżej poprzednie podsumowania napisanych artykułów: 

- Moje artykuły - styczeń 2016,

- Moje artykuły - grudzień 2015,

- Moje artykuły - listopad 2015,

Moje artykuły wrzesień 2015,

Moje teksty lipiec 2015,

- Moje artykuły - maj 2015,

Moje artykuły - luty 2015.

czwartek, 12 maja 2016, yellon

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
stat4u
zBLOGowani.pl